Результати державних закупівель фармацевтичних засобів за перше півріччя 2019 року демонструють за окремими позиціями більш ніж п’ятикратну економію — про це повідомляють представники ДП «Медичні закупівлі України».

За рахунок чого вдалося знизити витрати

Зниження цін у державних закупівлях медичних засобів — це результат системної кропіткої праці. Наприклад, значний внесок було зроблено за рахунок дозволу на закупівлі дженериків — непатентованих аналогів популярних препаратів. Відійшла у минуле практика співпраці з постійними постачальниками, через яку держава багато років переплачувала за ліки.

До процесу закупівель було залучено міжнародних експертів і представників глобальних організацій. Позначилось на результатах і збільшення прозорості усієї галузі, а також зі створення відповідних інструментів.

Система «Прозоро»

Перехід на проведення електронних торгів замість застарілих паперових тендерів позитивно позначився на ефективності закупівель. Найважливіший фактор — це реальна конкуренція між постачальниками, а також суттєве обмеження можливостей для дискримінації учасників.

Рамкові угоди

Ще один інструмент, який дозволяє знизити ціни та відібрати найбільш надійних постачальників — це рамкові угоди, за якими відбір та кваліфікація учасників відбувається перед торгами. В подальшому організатору достатньо анонсувати й проводити держ закупівлі, в результаті чого час між початком процедури та датою поставки скорочується з кількох місяців до тижня.

ProZorro Market

Важливий крок до спрощення та здешевлення ліків у випадках малих обсягів закупівлі — це створення офіційного онлайн-магазину Прозоро для допорогових закупівель. Сервіс розпочав роботу у квітні 2019 року, а серед його категорій одразу ж було передбачено дві, адміністратором яких є ДП «Медичні закупівлі»:

● «Медичні матеріали»;

● «Фармацевтична продукція».

Наразі проект ще лише виходить зі стадії пілотного, але вже за кілька місяців він має суттєво поліпшити процес закупівель медпрепаратів. Долучитись до роботи з магазином можуть як великі, так і регіональні виробники — потрібно лише пройти кваліфікацію та зареєструватись на одному з майданчиків.

Використання рішень, що базуються на використанні IT, зробило тендери у галузі охорони здоров’я значно ефективнішими — той самий бюджет дозволяє купувати більше ліків та робити їх доступнішими для пацієнтів.