Найновіша гарнітура віртуальної реальності від Meta, Meta Quest Pro, є зручним, потужним пристроєм. Вона може відображати текст і дрібні деталі у VR, дозволяючи легко читати навіть дрібний шрифт. Крім того, пристрій може відстежувати ваші очі та вираз обличчя, даючи вам відчуття зв’язку з іншими людьми у віртуальному просторі: якщо ви вигинаєте брови або вони надувають щоки в реальному житті, аватари VR повторюватимуть ці дії.

А ще Meta Quest Pro можна використовувати як гарнітуру змішаної реальності, яка показує вам навколишній світ у кольорі, дозволяючи взаємодіяти з цифровими об’єктами незалежно від того, малюєте ви на мольберті, використовуєте інтерактивні аксесуари та фішки за покерним столом або ж замахуєтеся ключкою на штучному полі для міні-гольфу.

Але чорна гарнітура, яку Meta представила під час онлайн-заходу, ймовірно, буде не по кишені багатьом покупцям. При ціні 1500 доларів США (точніше, 1499,99 долара США) вона коштує майже в чотири рази дорожче за найдешевшу гарнітуру компанії Quest 2. Її ціна, потужність і потенціал орієнтовані більше на бізнес (першими на думку спадають архітектори та дизайнери) з досить глибокими кишенями, який не проти викластися на гарнітуру, а також на деяких творчих і завзятих користувачів VR.

Покупці вже можуть попередньо замовити Quest Pro, і він буде відправлений 25 жовтня. Його можна придбати онлайн безпосередньо в Meta, а в Сполучених Штатах його також можна купити в магазинах Best Buy, через веб-сайт Best Buy, і через Amazon.

Можливості Quest Pro знаменують важливу віху для Meta (і для генерального директора Марка Цукерберга), яка витратила роки та мільярди доларів на те, щоб створити майбутнє, де люди будуть проводити все більше часу у віртуальному просторі та змішувати цифрові елементи з реальним світом. Підрозділ компанії VR, Reality Labs, все ще крихітний порівняно з основним бізнесом, який займається продажем реклами у Facebook та Instagram, і дорогий: Meta заявила, що втратила 2,8 мільярда доларів протягом другого кварталу цього року через Reality Labs.

Випуск гарнітури також ознаменував серйозну зміну стратегії, яка показує, що компанія зараз просуває свою найкращу технологію VR для бізнес-клієнтів, сподіваючись, що вони захочуть використовувати VR і програми змішаної реальності на роботі. Це план, який може бути прибутковим, хоча він ризикує відштовхнути від споживчого бізнесу віртуальної реальності (компанія планує відтепер мати дві лінійки продуктів Quest і використовувати гарнітури вищого класу, щоб вирішувати, які функції додати до менш дорогих гарнітур).

Ця зміна може внести смуту і в такі компанії, як Microsoft і Magic Leap, які роками працювали над тим, щоб переконати корпоративних користувачів, що їхні дорожчі гарнітури змішаної реальності являють собою майбутнє корпоративної роботи. (Майкрософт, виробник гарнітури змішаної реальності HoloLens, очевидно, знижує свої ставки, виносячи своє програмне забезпечення на Quest Pro та Quest 2, у рамках партнерства, оголошеного у вівторок на заході Meta's Connect, який зосереджується на останніх досягненнях у віртуальній реальності та пов’язаних з нею технологій.)

Поки що ще не ясно, чи зможе цей потужний пристрій Meta популяризувати так званий метавсесвіт, у який Цукерберг настільки вірить, що у 2021 році перейменував Facebook на Meta. Гарнітура Quest 2 від Meta є лідером на ринку гарнітур віртуальної реальності, що зароджуються і вже має своїх споживачів, але цей ринок все ще крихітний порівняно, скажімо, з консольними іграми.

Однією з найбільш примітних нових функцій у Quest Pro є його здатність відстежувати очі та обличчя користувача – те, що може змусити людей почуватися більш присутніми під час взаємодії з іншими аватарами у віртуальному просторі. Для цього в гарнітурі використовуються п’ять інфрачервоних датчиків, які фіксують деталі: наприклад, куди ви дивитесь, чи ви жартуєте, посміхаєтеся, хмуритеся чи здіймаєте брови. Це відстеження вимкнено за замовчуванням; Meta також повідомила, що вона обробляє зображення очей і обличчя на гарнітурі, а потім видаляє їх, і що це стосується навіть розробників, які додають це відстеження до своїх програм.

Таке відстеження є кроком вперед на шляху до того, що обіцяв Цукерберг після того, як у серпні його широко розкритикували в Інтернеті за публікацію у Facebook із зображенням його блокового аватара, схожого на мультфільм, у флагманському соціальному додатку Meta Horizon Worlds. Після його випуску користувачі Quest Pro зможуть використовувати його в цьому додатку та Horizon Workrooms, повідомили в Мета, а також у кількох додатках розробників, таких як додаток для малювання Painting VR і додаток для DJ Tribe XR.

Ручні контролери, які супроводжують Quest Pro, також відіграватимуть важливу роль як у додатках віртуальної реальності, так і в додатках змішаної реальності, і їх було значно вдосконалено порівняно з тими, які йдуть в комплекті з Quest 2. Нові датчики можуть відстежувати рухи на 360 градусів, що має поліпшити та зробити більш плавним відстеження рук і рухів у всіх видах програм. На жаль, вони не відстежуватимуть ваші ноги у VR, але Цукерберг оголосив у вівторок, що Meta використовуватиме штучний інтелект, щоб перенести аватари всього тіла в Horizon Worlds колись у майбутньому.

Те, що Quest Pro і ці контролери можуть робити без підключення до потужного комп’ютера чи налаштування низки зовнішніх датчиків, здавалося неймовірно далеким, коли тодішній Facebook придбав виробника VR-гарнітур Oculus у 2014 році. Тоді більшість людей навіть не вважали VR технологією масового ринку. Вісім років і мільярди доларів потому ми знаємо та очікуємо більше. Технологічно ця гарнітура може бути якісною, але тільки клієнти Meta вирішуватимуть, чи варта вона цієї ціни.