Коронавірус б'є по промисловим галузям усіх країн світу. Вже зараз відомо, що епідемія вірусу завдали набагато більший фінансовий збиток, ніж світова криза 2008 року. Скрізь закривають кафе, ресторани, торгові центри, накладають обмеження на пересування людей і транспорту. Тобто першою потрапляє під удар сфера послуг. Оскільки в Києві вже обмежили рух громадського транспорту, а також поступово закривають або вже повністю закрили авіасполучення з іншими країнами Європи та світу, то страждають приватні транспортні компанії, частина з яких зовсім може найближчим часом збанкрутувати. Такі невтішні прогнози сьогодні дають провідні фахівці з різних соціально-економічних інститутів країни.

Зниження платоспроможного попиту

Умови чинного карантину зумовлюють обмеження свободи пересування, заборону масових скупчень людей і інші громадські зобов'язання. Платоспроможний попит падає й через те, що з кожним днем ​​людей на вулицях українських міст стає все менше, та через закриття спортивних комплексів, кінотеатрів, їдалень і навіть метро. Фахівці закликають людей не виходити з дому без зайвої потреби. Тільки так сьогодні можна запобігти стрімкому поширенню вірусу. Втім, проводити час вдома можна не просто в задоволення, але й з користю. Кращі бездепозитні бонуси допоможуть почати гру в захоплюючі апарати та настільні ігри без внесення власних грошей на рахунок. Вплив нового коронавірусу на глобальну й українську економіку зокрема залежить від здатності китайських партнерів обмежити його поширення та надіслати на зовнішні ринки сильні позитивні сигнали.

Якщо таких сигналів не буде, нафтовий ринок знову стане просідати, що призведе до падіння світових і фондових індексів. Якщо сировинний ринок опиниться в стані застою, українська економіка постраждає найбільше, оскільки вона зав'язана на експорті залізної руди та сталі. Однак, якщо в умовах ескалації вірусу продовжиться падіння нафти, яка більш чутлива до подібних криз, за ​​рахунок позитивного ефекту реально покрити всі витрати від втрат експорту. У гіршому випадку, якщо Україна опиниться без тривалої підтримки МВФ, внутрішній ринок не отримає надходження валютних коштів і коштів інвесторів, а також інших міжнародних кредиторів. Рішення такої проблеми є — це випуск внутрішньої валюти й спалювання валютних резервів, але наслідки таких дій можуть бути серйозними.

Можливі наслідки та шлях виходу з кризи

Рішення проблеми внутрішнього валютного фінансування дасть позитивний ефект на один рік, після чого почнеться зворотний процес — обвал гривні й зростання темпів інфляції. Єдиний реально ефективний вихід з непростого становища — отримання кредиту МВФ для підтримки гривні. Недовиконання бюджету, пов'язане з відсутністю податкових перерахувань цілою низкою державних підприємств, неодмінно відіб'ється на рівні дефіциту бюджету — очікується 10% замість запланованих 2.4%. Пандемія коронавірусу торкнеться й пенсійного фонду — в місяць не буде надходити близько 30% від запланованих надходжень.

Проте в НБУ запевняють, що готові до будь-яких поворотів подій і здатні вчасно усунути будь-які кризові явища. Громадянам залишається виконувати правила карантину та не порушувати їх, оскільки за порушення передбачається серйозний штраф, а це додаткові й необов'язкові фінансові витрати.