Навіщо дітям розвивати підприємницьке мислення: безпечні поради

Більшість успішних підприємців вважають, що навчати дітей підприємницькому мисленню потрібно ще в школі. Але на жаль, шкільні програми мало відповідають вимогам майбутнього та поки що нездатні виховувати покоління, що готове до викликів майбутнього.

Проблема в тому, що сучасна система освіти в Україні ніяк не сприяє розвитку в дітей бізнес-здібностей. Підприємництво досі сприймається як зона ризику, і самі бізнесмени не вважаються в масовій свідомості людьми, які забезпечують економічний і технологічний розвиток суспільства. Якщо ж в дітях є відповідні таланти, вони часто в'януть в атмосфері типової вітчизняної школи.

Лише дуже невисокий відсоток дітей хочуть займатись підприємництвом у майбутньому.

Не варто недооцінювати підлітків як розробників. Гімнаст Джордж Ніссен придумав батут, Жозеф-Арманд Бомбардьє - снігохід, а Ейша Кхар створила суперконденсатор, що дозволяє заряджати акумулятор смартфона за 20-30 секунд. І все це вони зробили, коли їм було по 16 років. При цьому, всім розробникам потрібна допомога у підприємницькій частині.

Ілон Маск навчився програмувати в 10 років, а в 12 років розробив і продав гру Blast Star за 500 доларів.

Стів Джобс в 16 років почав робити і продавати хакерський пристрій для безкоштовних дзвінків по всьому світу. Річард Бренсон (Virgin America) в 16 років створив журнал Student. Нік Д'Алоізіо (Summly) в 15 років створив додаток Trimit, який скорочує веб-контент до коротких абзаців для розміщення в Twitter, Facebook і Tumblr, і написав додаток Summly для стислого переказу великих обсягів тексту, які у віці 17 років продав компанії Yahoo ! за 30 мільйонів доларів.

Є схожі приклади і в Україні.

Кар'єра 29-річного мільйонера Віктора Андреєнкова розпочалася в 17 років, коли він влаштувався освітлювачем в кінознімальну групу. Лише через чотири місяці він уже керував 16 освітлювачами, а до 20 років усвідомив, що досвід, отриманий ним на знімальному майданчику, потрібно капіталізувати. Тоді Андреєнков і створив свою першу продакшен-компанію, яка займалася організацією зйомок кліпів і реклами.

Через два роки він залишив бізнес партнеру, вийшовши на ринок з новою компанією – CrystalGlass, виробником пластикової упаковки для медичної, парфумерно-косметичної, харчової, лікеро-горілчаної та хімічної промисловості. Через сім років штат підприємства молодого бізнесмена налічує понад 200 співробітників.

Дмитро Костик розпочав свій бізнес ще у школі.

Будучи учнем сьомого класу школи міста Стаханова на Луганщині, Дмитро Костик, син книготорговців, вирішив: свій час він витрачатиме тільки на те, що йому подобається.

Саме з "колегами" по олімпіадах, учнями 9-11 класів, Костик заснував свою IT-компанію Інтелект-систем.

Постійна участь в міських та республіканських олімпіадах з фізики та математики дала школяреві можливість відвідувати уроки винятково з улюблених точних наук і зібрати команду таких, як він, юних програмістів. Саме з "колегами" по олімпіадах, учнями 9-11 класів, Костик заснував свою IT-компанію Інтелект-систем.

Серед перших клієнтів підлітків виявилося місцеве підприємство, яке замовило програму "рухомий рядок" для інформтабло в транспорті. Згодом продукт купили Київпастранс і Правексбанк, а американський гігант Intel визнав її найкращою IT-розробкою року в Україні.

Але все ж, очевидно, що навчання підприємництву - інвестиція, яка окупиться в будь-якому випадку.

Можна виділити переваги занять підприємницькою діяльністю з ранніх років: це полігон для ідей, де дитина отримує навички творчості, а також вчиться тому, як вписати цю творчість в актуальний контекст, знайти потрібну нішу для продукту. З цією практикою виробляється відповідальність за свої рішення і розвиваються навички ситуаційного мислення, аналізу того, що відбувається. До того ж самостійно пробуючи себе в різних сферах, дитина швидше усвідомлює, що їй вдається найкраще. Заняття підприємництвом полегшують шлях до самовизначення та профорієнтації.

Нарешті, підприємництво взагалі універсальне, оскільки стимулює якості, необхідні не тільки бізнесменам. Експерименти в США показали, що уважність і успішність дітей в початковій школі підвищується при вивченні основ бізнесу. Розвиваються лідерські якості та емоційний інтелект, який стане в нагоді людині в будь-якому колективі.

Як повідомляє Міністерство доходів і зборів України, за новим Податковим кодексом займатися підприємницькою діяльністю у нас можна з 16 років, після отримання паспорта. Тобто учні випускних класів можуть вже паралельно зі шкільними уроками вести свою справу.

Правда, є один нюанс, що стосується реєстрації таких юних громадян. Для того, щоб у них взяли папери і зареєстрували підприємцями, в пакеті стандартних документів має бути ще й письмова згода їх батьків, усиновителів чи опікунів. В іншому ж діяльність 16-річних бізнесменів абсолютно нічим не відрізняється від роботи їх старших колег.

То ж, для того, щоб мотивувати дітей до підприємницької діяльності та збільшення їх впевненості, командами двох громадських організацій ГО «Вільна Хата» та ГО «Українська Асоціація Фрілансерів» (Free UA) було створено проект «KIP-Youth», в рамках якого школярів Краматорська, Костянтинівки та Слов’янська будуть вчити підприємницькому мисленню.

-На наших тренінгах ми не даємо нудних визначень. З дітьми це не проходить. Ми розробили бізнес-симулятор, який дозволяє нам всього за 1 годину (12 ігрових періодів) донести значення таких понять як потреби та створення цінності, маркетинг, ресурси, ціноутворення, попит та види бізнесу (B2B, B2C, B2G), інвестиції та кредити, податки, а головне, показати, що без розвитку підприємництва неможливий розвиток міста. Також ця гра вчить працювати в команді та використовувати сильні сторони кожного, каже керівник проекту, Олена Кучерук.

-Ми йдемо по моделі Колба:

1) Безпосередній, конкретний досвід - в процесі гри діти отримують певний досвід підприємництва (вироблення продукту, активне вивчення потреб, продажі, тощо)

2) Спостереження і рефлексія або розумові спостереження  - обдумування і аналізування отриманого досвіду

3) Формування абстрактних концепцій і моделей або абстрактна концептуалізація. На цьому етапі діти вже самі описують певні концепції та дають визначення понять.  Генеруються ідеї, шукаються взаємозв'язки, додається нова інформація щодо того, як все працює, влаштовано

4) Активне експериментування - останній етап, що передбачає експериментування і перевірку на придатність створеної моделі, концепції. Результатом цього етапу є безпосередній новий досвід. Далі коло замикається

-А! Це вибух мозку! Чому я не додумалась до цього раніше. Це ж так просто – спитати, чого хоче клієнт! – ділиться враженнями від тренінгу 13-річна Настя зі Слов’янську.

-Спочатку було дуже прикро, що ми розробляємо продукт, витрачаємо кошти на ресурси, а в нас нічого не купують, і навіть зниження ціни не допомогло. Натомість, купують в інших всякі дрібниці. Але потім ми дізнались, що кожний з покупців має свої ролі, та те, що не може пересічний громадянин купити ядерну установку для виготовлення енергії. Справа не в ціні. Просто потрібно було знайти свого споживача. А ще, ми зрозуміли, що найсильніша сторона нашої команди – це проектна діяльність – створення проектів, які, виявляється, також можуть купувати. Краще робити те, що ти вмієш найкраще, а не намагатись «втюхати» щось, - каже 15-річний Влад з Костянтинівки.

-Це мій перший тренінг з теми бізнесу для дітейкаже Кристина Шостир, тренерка проекту, І я дуже вражена, багато дітей виявили бажання приймати участь у тренінгу. Вони дійсно бажають вчитись новому та активно приймають участь не тільки в іграх, але й в дискусіях. Вони розуміють, що потрібно розвивати такі якості як креативність, цілеспрямованість та гнучкість, уважність до проблем суспільства та способів їх вирішення. Я дуже рада, що ми можемо їм допомогти в цьому.

Наразі, в проекті плануються ще тренінги та шкільний хакатон, який дозволить командам розробити ідеї для започаткування власної справи.

освіта підприємництво бізнес мислення молодь
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
19 просмотров в октябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
"Відкривай Україну" - это образовательный проект в интерактивно-игровой форме.  Организаторы проекта - БФ "З краіни в Україну". В командах из 10 человек могут участвовать ученики 7-11 классов. Действует принцип "1 школа - 1 команда". Проект «Відкривай Україну» учит детей менять школу, город и всю страну, реализуя свои замыслы. Школьники приобретут навыки работы в команде, коммуникации, работы с идеями, лидерства, проектного менеджмента. Образовательная час...
Происшествия
Спецоперация "Мак" проходила в Донецкой области с 1 июня по 27 сентября. Во время спецоперации уничтожали посевовы снотворного мака и конопли, перекрывали каналы поступления наркотиков к потребителям. Правоохранители изъяли более полутора миллиона наркотических растений, из них 382 растения мака. Открыли 140 уголовных производств, к ответственности привлекли 90 нарушителей. Коноплю и мак выращивал на своем огороде ранее судимый за аналогичные преступления...
Общество
Питання булінгу залишається актуальним для всіх шкіл і учнів.  Чи відомо вам, що таке булінг? Це прояв агресії в дитячому колективі, якій супроводжується цькуванням, залякуванням, а іноді й фізичним насильством. В Україні планують ввести штрафи за булінг у школах, але чи знаєте ви, що робити, коли стаєте свідком дитячої жорстокості? Чи готові захистити дитину, яка стала жертвою булінгу? Чи зможете вберегти свою дитину від проявів жорстокості? Про те, як ді...
здоров'я
Нову партію вакцини КПК проти кору, паротиту та краснухи на замовлення МОЗ України доставив Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Загалом в Україні наявні понад мільйон доз вакцин КПК. 392 тисячі доз вакцини були закуплені UNICEF Ukraine за кошти державного бюджету на замовлення Міністерства охорони здоров’я і доставлені в рамках державної програми імунізації та у відповідь на спалах кору, що триває в Україні. Нова партія вакцин проти кору, паротиту та краснухи «М-М-...
Происшествия
С 1 октября стартовал месячник добровольной сдачи оружия. Граждане принесли в полицию мины, гранаты, ружья и патроны. Согласно ч.3 ст.263 УК Украины все они будут освобождены от ответственности. Операция продлится до 31 октября. В 2018 году от неосторожного обращения с взрывоопасными находками погибли 4 человека, ранены 18, из них 7 - дети. За две недели жители Донецкой области сдали в полицию 173 единиц оружия, из которых 27 - ранее незарегистрированные....
Власть
Действие предыдущей цены на газ, по разным данным, будет распространяться на срок от недели до двух. Кабинет министров Украины продлил действующие цены на газ для населения до 27 октября 2018 года. Об этом в среду, 17 октября, сообщают Українські новини со ссылкой на собственный источник в правительстве. "Решение принято: продлить ПСО и цену газа до 27 октября", - сказал источник. По его словам, данное решение было принято на заседании правительства в сред...
Общество
Щорічно 14 жовтня вся Україна відзначає День захисника України і День українського козацтва. Ця  дата  обрана невипадково. На свято Покрови наші пращури вшановували воїнів-захисників. Традиція ця дуже давня і походить ще з часів Київської Русі. В краєзнавчому музеї до цих свят провели заходи. Учора на годину історії «Україна від козацьких часів до сьогодення» були запрошені учні 5-ї школи 9-го класу на чолі з вчителем історії - Тетяною Колесниковою.  Для ш...
Общество
Вместе с экспертами по городскому развитию ОО "Місто-сад" собирается исследовать, как современные технологии влияют на формирование публичного диалога. Во время диалога будут обсуждать, на что стоит обратить внимание при разработке городских проектов от громады. Эксперты будут проводить ролевую игру, во время которой каждый сможет ощутить, как он может помочь городу, понять коллег и оппонентов.  Мероприятие будет интересно всем, кто хочет в городе обществе...
Общество
Регистрация на пробное ЗНО продлится с 9 по 31 января.  Зарегистрироваться для участия в пробном внешнем независимом оценивании можно самостоятельно на сайтах региональных центров оценивания качества образования. Регистрация продлится с 9 по 31 января 2018 года. В день проведения пробного тестирования каждый пользователь может сдать тест по одному учебному предмету: 24 марта по украинскому языку и литературе, а 31 марта - по истории Украины, математике, би...