17:10, 15 червня 2023 р.
Як не потрапити на російський “гачок” - ТОП-10 ресурсів для розвитку медіаграмотності
росія веде війну проти України не тільки ракетами та дронами. Вона ще застосовує інформаційну зброю різного калібру. Тому цивільним українцям варто знати, як цій зброї протистояти.
В умовах інформаційної війни, яку веде росія, українцям (та й жителям інших країн) важливо не потрапити на гачок дезінформації, яку країна-агресор подає в різних обгортках.
Зазвичай, чим далі люди знаходяться від місця, де сталася трагедія, тим складніше уявити, відчути та зрозуміти, що там відбулося. Тому людям в інших європейських країнах часто буває важко повірити в те, що, наприклад, підрив Каховської ГЕС чи обстріл залізничного вокзалу Краматорська з тисячами цивільних - це справа рук росіян, а не постанова чи чиясь помилка.
З іншого боку цивільних українців, які під час війни знаходяться в нестабільному емоційному стані, часто легко “підчепити на гачок” фейками, дезінформацією та маніпуляціями про болючі та чутливі для них теми.
Тому ми зібрали різні ресурси, які допоможуть розвивати свою медіаграмотність, дізнаватися про те, які механізми інформаційної війни рф застосовує, та перевіряти новини та інформацію на їх правдивість. Серед зібраних нами ресурсів є й англомовні.
1. По той бік путінської брехні
Це волонтерська ініціатива, в якій 30 незалежних фактчекерів, аналітиків та активістів детально розібрали статтю владіміра путіна “Про історичну єдність росіян та українців” і перевірили її на наявність фейків та маніпуляцій.
На прикладі цієї статті люди дійсно можуть вивчати, як працює маніпуляція, викривлення та підміна понять. Адже до кожної тези з цього “твору” надається пояснення, чому саме вона неправдива. І додається, як є насправді, з відсилками на дослідженні, істориків та літературні джерела.
2. Книга памʼяті воєнних злочинів рф
Це збірка історій свідків та жертв російських воєнних злочинів, які сталися в Україні під час російського повномасштабного вторгнення, починаючи з 24 лютого 2022 року: депортації, вбивства мирних жителів, тортури полонених і військовослужбовців, виявлення масових поховань в деокупованих регіонах, викрадення, обстріли будівель та об’єктів інфраструктури, масовані російські ракетні удари тощо.
Ці воєнні історії представляють детальний огляд випадків. Вони вказують на послідовність і поширеність російських воєнних злочинів, злочинів проти людяності та порушень прав людини.
Ресурс доступний українською, англійською, іспанською, німецькою та французькою мовами.
3. Kremlin’s voice - база російських пропагандистів
Тут представлені російські пропагандисти, чия діяльність є інформаційним супроводженням агресії РФ проти України та чия зловмисна риторика створювала підґрунтя для агресії та вчинення воєнних злочинів.
У базі зібрані докази такої зловмисної діяльності. вони розсортовані по категоріях: експерти, ТВ-пропагандисти, онлайн-медіа пропагандисти, блогери, громадські діячі, інші, радіопропагандисти.
Тут прописано, що роблять ці пропагандисти, які просувають наративи. На сайті є функція “додати пропагандиста”. Ресурс також доступний не тільки українською, а ще англійською та російською.
4. Nations against disinformation
Це міжнародна ініціатива, що обʼєднує країни та їхніх громадян у протидії дезінформації та недостовірній інформації. Також його мета - створити безпечне інформаційне середовище.
На сайті зібраний перелік ресурсів, які допоможуть підвищити обізнаність та розпізнавати дезінформацію.
Також тут можна перевірити себе на стійкість до дезінформації, пройшовши спеціальний тест.
Ресурс також доступний в англомовній версії. Проєкт реалізував Національний демократичний інститут (NDI, США).
5. War crimes
Офіс Генерального прокурора разом з українськими та міжнародними партнерами створив цей ресурс для належного документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні.
Головна функція цього сайту - дати людям можливість повідомити про злочини, які росіяни скоїли проти них чи проти їх родичів та близьких.
Але тут також зібрана інформація про те, які бувають воєнні злочини та злочини проти людяності, чим відрізняється воєнний злочин від військового, яка передбачена відповідальність за різні злочини та ще багато іншого за цією темою.
Тут теж є англійська версія.
6. Онлайн архів воєнних злочинів росії - “За межею зла, навіть під час війни”
На сайті задокументовані воєнні злочини, скоєні російською армією в Україні за час повномасштабного вторгнення з 24 лютого 2022 року. Злочини поділені на 7 категорій:
Вбивство невинних
Напади на цивільне населення або цивільні об'єкти
Руйнування населених пунктів
Заручники та тортури
Незаконна депортація
Напад на релігію та культуру
Зґвалтування
Сайт занурює відвідувачів в жахливу атмосферу війни, в якій українці змушені жити вже понад рік: звуки повітряних сирен, винищувачів та ракетних ударів, жахливі свідчення людей, які вижили.
Дані тут постійно оновлюються у взаємодії з українськими правоохоронним органами та міжнародними організаціями та моніторинговими місіями. Платформу створило Міністерство закордонних справ України.
Цікаво, що платформа недоступна українською, але можна обрати англійську, російську, німецьку, турецьку, іспанську, італійську, французьку, арабську та китайську. Тобто він орієнтований саме на іноземних користувачів.
7. Culture crimes
Цей портал присвячений злочинам проти культурної спадщини України. Тут розповідається про зруйновані та пошкоджені росією культурні та архітектурні памʼятки. Розповідається, за яких обставин постраждала та чи інша памʼятка. Додаються фото та вказується на мапі, де вона знаходиться.
Ресурс створило Міністерство культури України. Він двомовний - українською та англійською.
8. Центр протидії дезінформації
Це робочий орган Ради національної безпеки і оборони України. Він детально розповідає про те, які механізми застосовує росія в інформаційній війни, які ворог використовує прийоми, аби посіяти сумніви в головах жителів різних країн.
ЦПД також висвітлює імена вже знайомих російських пропагандистів, російських знаменитостей, які підтримали так звану “спецоперацію”, іноземних політиків та відомих діячів з проросійською позицією та проросійськими висловлюваннями.
Важливо також, що Центр також розповідає ситуацію на тимчасово окупованих територіях України.
9. Центр стратегічних комунікацій
Створений при Міністерстві культури та інформаційної політики України як один з механізмів протидії дезінформації спільними зусиллями держави і громадянського суспільства. Робота Центру сфокусована на комунікаційній протидії зовнішнім загрозам, зокрема - інформаційним атакам російської федерації.
Цей центр розвінчує російські фейки спростовуючи їх реальними фактами, попереджає про ворожі інформаційно-психологічні операції, шкідливі розсилки на пошту та у месенджери. Також він висвітлює ситуацію з обстрілами українських територій, події на дипломатичному фронті та пояснює про зброю, яку Україна отримує від партнерів.
10. Перевірка
Це Telegtam-бот, який створило Харківське медіо Gwara. Бот можна попросити перевірити на правдивість новину чи інформацію. Також щотижня від робить дайджест фейків, які ходили протягом семи днів українським інформаційним простором.
Отже, в Україні існує вже достатньо ресурсів, які допомагають перевірити інформацію, розрізнити маніпуляцію та дезінформацію. Також створені платформи, які збирають та документують злочини, скоєні росією під час повномасштабного вторгнення.
З одного боку можна подумати, як платформи з документування злочинів повʼязані з медіаграмотністю? З іншого ж боку, зібрана там інформація дає зрозуміти, що являє собою росія, на що вона здатна, а тому допомагає не підпадати під вплив російських маніпуляцій, фейків та закидів про “не все так однозначно”.
До того ж, всі зібрані ресурси можна читати не тільки українською мовою. Тож вони розраховані і на жителів інших країн Європи і світу загалом.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
10:07
11 листопада
20:20
8 листопада
15:22
8 листопада
ТОП новини
live comments feed...