17:08, 7 травня 2023 р.
Діти у військовій формі і перекрита червона площа - 9 травня у росії та його сприйняття світом
Для росії 9 травня, День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, завжди мав сакральне значення. У 2023 році сакральність не змінилася, але дещо змінилися обставини.
Пізно ввечері 8 травня 1945 року о 22:43 за центральноєвропейським часом у берлінському середмісті представники нацистської Німеччини, союзники та СРСР підписали Акт про капітуляцію Німеччини. За московським часом це відбулося 9 травня о 0:43, а радянські люди дізналися про довгоочікуване рішення з повідомлення Радінформбюро лише о 10-й вечора.
Сьогодні Велику Перемогу, яка ознаменувала собою закінчення найбільшого військового конфлікту в історії людства, відзначають у багатьох країнах світу. Ми більше знаємо про святкування Дня перемоги у Радянському Союзі, нинішній рф та власне в Україні. У Росії День перемоги святкують 9 травня пафосно із військовими парадами, салютами та культом радянських воєначальників. Вся церемонія покликана продемонструвати радянську (читай російську) військову міць, а головним символічним образом постає вояк, герой, який готовий пожертвувати собою заради держави.
В Україні офіційні відзначення раніше нагадували російські, лише відбувалися із меншим розмахом. До 2014 року на таких заходах співіснували радянська та національна символіка, - розповідає Український інститут національної памʼяті.
Раніше 9 травня вулиці росії були забиті “побєдобєсною” символікою всюди, де тільки її можна причепити. На автівках і тролейбусах - написи “На Бєрлін”, “Можем повторіть”, “россия вперед”, “Спасибо деду за побєду”, “русскіє ідут”, “За Родіну” тощо. Навіть малюків перевдягали у радянські гімнастьоркі, а колиски були в кольорах радянської військової форми.
Але у 2023 році обставити для росії змінилися. Оскільки у 2022 році країна розвʼязала проти України повномасштабну війну (в рф її називають сво), то підготовка до свята змінилася.
У тимчасово окупованих Криму та Севастополі скасували демонстрації до 1 травня, ходу «Безсмертний полк» та парад до 9 травня, - повідомляє UkraineNow.
Голова окупаційної влади Криму Аксьонов повідомив, що заходи скасовано «з міркувань безпеки».
“Велика і непереможна” росія боїться святкувати 9 травня, - повідомляє Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Губернатор Бєлгородської області оголосив, що не хоче “провокувати супротивника великою кількістю скупчення техніки та військовослужбовців у центрі Бєлгорода. Тому військового параду не буде”.
Цю ж нову традицію підтримав Курськ, наступним може стати Брянськ.
Насправді росіянам нема чого показувати на параді – нових зразків військової техніки просто немає. Принаймні, “Армат” в Україні досі ніхто не побачив.
А проводити ходу “Безсмертного полку” небезпечно через внутрішнього супротивника. Адже люди можуть вийти з портретами загиблих в Україні, і масштаб втрат виявиться занадто правдивим.
Таким чином “Безсмертний полк” може мимоволі перетворитися на своєрідну антивоєнну акцію.
У російському місті Єйськ Краснодарського краю провели військовий парад вихованців дитсадків, - повідомляють Букви.
Захід назвали “Ми правнуки великих переможців”. Місцева влада хоче зробити цей захід щорічним.
А у москві тим часом введуть “безпрецедентні заходи безпеки через загрозу зриву параду Перемоги диверсантами”.
Такий матеріал опублікувало російське ЗМІ The moscow times. Судячи зі статті, в рф побоюються диверсій з боку України.
Водночас у Латвії, країні пострадянського простору, офіційно заборонили святкувати 9 травня.
Сейм Латвії 20 квітня у двох читаннях у терміновому порядку ухвалив закон "Про заборону проведення окремих публічних заходів 9 травня", - повідомляє Delfi. Згідно із законом, на всій території Латвії 9 травня (протягом усієї доби) і до 7-ї години ранку 10 травня заборонено використання піротехніки. У публічному просторі на відкритому повітрі заборонено проведення святкових і розважальних заходів, маніфестацій, зібрань і пікетів.
У анотації до закону зазначається, що рішення ухвалено також на знак солідарності з народом України.
В Україні також пропонували заборонити святкувати 9 травня.
Відповідний законопроєкт до Верховної Ради подали 13 лютого 2023 року. На сайті ВР він все ще знаходиться у статусі “Надано для ознайомлення” від 14 лютого. Слід зазначити, що цей законопроєкт пропонує заборонити не тільки 9 травня, а й 8 березня, так званий "Міжнародний жіночий день", і ще 1 травня, так званий "День праці".
А як щодо ставлення інших країн до 9 травня?
У Європі День перемоги відзначають здебільшого 8 травня у зв’язку із точною датою підписання Акту капітуляції, - йдеться на сайті Інституту національної памʼяті.
А для Литви, наприклад, 8 травня - це не День перемоги, а зміна одного тоталітарного режиму на інший. Поділяє цю думку і відомий історик Тимоті Снайдер, який зазначає, що для центрально- та східноєвропейських країн 1945 рік значить дещо зовсім інше від більшості європейських націй, а саме перехід від однієї окупації до іншої.
Висновок
Зараз неможливо передбачити, що саме відбуватиметься 9 травня ані в Україні, ані в росії. Втім, у цей день українцям варто бути особливо уважними і обережними, в жодному разі не ігнорувати повітряну тривогу і памʼятати про інші заходи безпеки під час ракетних та авіаційних атак.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
08:08
4 грудня
live comments feed...