09:10, 28 квітня 2022 р.
Як журналістам говорити про війну
Із початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну для журналістів постав новий виклик - знайти спосіб правильно писати про війну. Важливим наразі є не лише поділитися інформацією, але зробити це ще й так, щоб не нашкодити.
Відомо вже багато випадків, коли після репортажу під обстріл попадали окремі будівлі, чи критично важливі об’єкти. Також важливо знати, як спілкуватися з військовими чи з жертвами війни, щоб не нашкодити їм чи їх родичам.
Саме тому для українських журналістів існує декілька важливих порад, яких треба дотримуватися. Існує перелік інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії Збройних сил України, інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії правового режиму воєнного стану:
Найменування військових частин (підрозділів) та інших військових об'єктів у районах виконання бойових і спеціальних завдань, географічні координати місць їхнього розташування, чисельність особового складу військових частин (підрозділів).
Кількість озброєння та бойової техніки, матеріально-технічних засобів, їхній стан та місця зберігання.
Описи, зображення та умовні позначки, які ідентифікують або можуть ідентифікувати об'єкти.
Інформація щодо операцій (бойових дій), які проводяться або плануються.
Інформація щодо системи охорони та оборони військових об'єктів та засобів захисту особового складу, озброєння та військової техніки, які використовуються (крім тих, які видимі або очевидно виражені).
Порядок залучення сил та засобів до виконання бойових (спеціальних) завдань.
Інформація про збір розвідувальних даних (способи, методи, сили та засоби, що залучаються).
Інформація про переміщення та розгортання своїх військ (найменування, кількість, місця, райони, маршрути руху).
Інформація про військові частини (підрозділи), форми, методи, тактику їхніх дій та способи застосування за призначенням.
Інформація про проведення унікальних операцій із зазначенням прийомів та способів, що використовувались.
Інформація про ефективність сил і засобів радіоелектронної боротьби противника.
Інформація про відкладені або скасовані операції.
Інформація про зниклий або збитий літак, літальний апарат, зникле судно та пошуково-рятувальні операції, які плануються або проводяться.
Інформація про планування та проведення заходів гарантування безпеки застосування військ (дезінформація, імітація, демонстративні дії, маскування, протидія технічним розвідкам та захист інформації).
Відомості про проведені інформаційно-психологічні операції, ті, що проводяться, а також плануються.
Інформація, яка має на меті пропаганду або виправдання широкомасштабної збройної агресії Росії проти України.
Варто зазначити, що цей наказ не поширюється на висвітлення питань, не пов’язаних зі збройними силами України та організацією оборони країни.
Такі ж поради є і для звичайних людей, які стають свідками обстрілів, або дають журналістам якусь інформацію.
- У соцмережах, у публічних виступах та коментарях для ЗМІ не називайте точні цілі і об’єкти враження.
Не варто повідомляти, що в нас немає протиповітряної оборони на конкретній ділянці фронту, і вказувати географічні дані.
Не треба публічно розголошувати, що для заїзду в місто залишилась безпечною лише одна дорога, і називати, яка саме.
Не розміщуйте фото або відео місцевості, де був обстріл або впав снаряд. Не можна публікувати відео з ракетами, що летять, моментами влучання снарядів тощо. Не вказуйте точну адресу, координати, докладний опис місця. Така інформація допомагає окупантам координувати свої дії.
Не можна публікувати відео з розпізнавальними знаками: таблички з назвами вулиць, номерами будинків, великі магазини та супермаркети, станції метро, заводи та підприємства.
Не можна публікувати кадри роботи української протиповітряної оборони. Таку роботу можна визначити по характерному вибуху в повітрі та феєрверку.
Пам'ятайте, що ефективна повітряна оборона — це коли ворог про неї не знає і не має уявлення, звідки може прилетіти. Всі публікації фото і відео з вильотами або влучаннями ракет демаскують системи протиповітряної оборони.
Якщо ви стали випадковим очевидцем і хочете повідомити про подію, то дайте назву населеного пункту, де стався авіаудар. Не вказуйте фото, не прикріплюйте фото або відео.
Після закінчення повітряної тривоги та обстрілів можна зафіксувати пошкодження будівлі або об'єктів інфраструктури. Але всі зйомки повинні бути крупним планом, щоб місцевість було неможливо визначити.
Не повідомляйте номери шкіл, лікарень, дитячих садків, супермаркетів або інших об'єктів.
Відео з влучанням ракет краще зовсім не публікувати ні під час атаки, ні після.
Дотримуючись стандартів та норм, засоби масової інформації можуть бути одними з джерел, які врешті-решт доведуть світу всі злочини Росії проти України. Тому робота журналістів у такі часи є дуже важливою.
Наказ головнокомандувача Збройних сил України від 03.03.2022 № 73 «Про організацію взаємодії між 3бройними силами України, іншими складовими сил оборони та представниками засобів масової інформації на час дії правового режиму воєнного стану» визначає перелік інформації, оприлюднення якої обмежується.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:20
8 листопада
15:22
8 листопада
Від музейних колекцій до архітектурних памʼяток: як ЄС допомагає рятувати культурну спадщину України
Партнерський матеріал
09:00
7 листопада
09:14
6 листопада
live comments feed...