09:30, 8 серпня 2019 р.
Нова Українська Школа - як навчаються школярі
У 2018 році в Україні розпочалася велика освітня реформа. Почали створювати Нову українську школу. Це великий крок для молодшої ланки учнів. Головна мета реформи – створити школу, у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, а й вміння застосовувати їх у житті. Тому велика ланка освіти приділяється практиці.
Нова Українська Школа - це поєднання нових умов освіти для школярів з новим втіленням освіти.
Новий освітній простір.
Для втілення реформи Нової Української Школи були закуплені цілі кабінети: парти, стільці, дошки, коврики та багато іншого. Зараз кабінети початкових класів дуже відрізняються від того, якими вони були раніше.
Діти сидять за легкими кольоровими партами, які можуть переставляти по класу самостійно. У класі стоять шафи з навчальним приладдям і дидактичними матеріалами, на підлозі - килимок-мозаїка. На стінах смарт дошки або проектори. Протягом уроку діти роблять короткі розминки і перерви.
Використання знань у житті.
В НУШ у більшості випадків навчання відбуватиметься в ігровій формі. Окрім шкільних знань, дітей вчимуть використовувати їх у житті. Важливою складовою розвитку є розуміння дитини самої себе. Дітям пропонуватимуть висловлювати свої почуття і думки, слухати один одного і не робити людині щось, що їй неприємно. Цьому, зокрема, навчатимуть під час ранкового кола – щоденної зустрічі, на якій діти обговорюватимуть свій емоційний стан, власні думки, актуальні питання класного і шкільного життя, або ж просто говоритимуть на цікаві їм теми.
Проте, головним завданням школи залишається не тільки виховати, але навчити. Аби діти розуміли взаємозв’язки й мали цілісну картинку світу, у початковій школі пропонується інтегрувати (тобто об’єднати) предмети. Це означає, що, наприклад, рослини вивчають не тільки з точки зору ботаніки, а й додають до цієї теми знання з географії, екології, математики, хімії, мови й літератури.
Оцінка - не покарання.
У перших та других класах шкіл тепер не ставлять оцінок.
Оцінка – це не покарання. Вона має фіксувати, на якому рівні перебуває дитина, і показувати ціль, до якої має прямувати дитина. Саме тому в першому і другому класах не буде балів, а протягом усього навчання пропонується використовувати вербальне оцінювання. Головне - побачити розвиток дитини, а не оцінювати її. Також у кожної дитини буде портфоліо особистих досягнень – добірка усіх поробок і творів, які вона робитиме на уроках.
Ось так виглядає свідоцтво досягнень дитини:
Без домашнього завдання.
Тепер у новій українській школі першокласники не отимують завдання додому. Домашнього завдання немає. Адже вдома дитина повинна відпочивати, а вчитись - у школі. Якщо через школу немає часу, аби перепочити, розслабитись, відволіктись від шкільних завдань – може серйозно похитнутись фізичне здоров’я, а також і психологічний добробут, вважають у НУШ.
Рюкзак не потрібен.
Молодшим школярам не потрібно робити домашнє завдання. А це означає, що носити книжки і зошити зі школи додому і назад не потрібно. Всі речі дітей зберігаються у класі, щоб їм було зручніше. Хоча деякі батьки все ж таки купляють невеликі рюкзачки своїм дітям. Але це для того, щоб носити якісь свої речі - обіди, воду, гаманець або іграшку. Книжки і шкільне приладдя носити з собою не потрібно.
Нова школа - нові вчителі.
У 21 сторіччі учитель перестав бути єдиним джерелом знань, а отже – він повинен опанувати нову роль. З ретранслятора він має перетворитись на помічника, ментора дитини, який супроводжує її у процесі пізнання і досліджує світ разом із нею. Учитель і дитина – це партнери, тому рішення щодо роботи на уроці вони приймають спільно. Своїм запитанням дитина може спрямувати урок, а правила поведінки в школі та за її межами вчителі й учні будуть випрацьовувати разом. Усі вчителі, які візьмуть перші класи. Всі вчителі початкових класів пройшли спеціальне навчання, в якому показувалися принципи НУШ. Тепер вчитель - помічник для дитини. Його не треба боятися, навпаки, знати, що він допоможе зрозуміти те, що не вдається.
Вчителі не обговорюють успішність дітей при інших.
У НУШ пропонують відійти від традиції публічного обговорення успішності учнів на батьківських зборах. Навчальні результати – тема індивідуальних консультацій з батьками, а на загальних зборах вирішуються важливі для класу і школи питання. Дитину не повинні обговорювати у присутності інших людей. Це виключно розмова з батьками і самою дитиною.
Інклюзивна освіта.
Нова українська школа відкрита для дітей з особливими освітніми проблемами. Чимало цих дітей почнуть навчання у звичайних класах та разом з усіма вчитимуться читати, писати, дружити й працювати в команді. Аби допомогти вчителеві, у таких класах працюватимуть асистенти. НУШ – це школа, доступна для всіх.
12 років навчання.
12 років навчання – це не лише про збільшення кількості років навчання, а про підвищення якості. Нові зміст і методики викладання потребують більшого часу. Передбачається, що збільшення торкнеться саме старшої школи – вона триватиме 3 роки. Цю школу називатимуть профільною, оскільки перед 10 класом учень матиме змогу обрати напрям навчання і вивчати частину предметів поглиблено. Саме для того, аби забезпечити якісну профільну школу, і потрібне подовження періоду навчання.
Багато батьків сумнівається у результативності цієї реформи. Відсутність оцінок та домашнього завдання хвилює велику кількість людей.
“Вона у мене вже вміє читати, писати, рахувати. А ще не пішла у перший клас. Якщо вона піде до школи, а там їм нічого не задаватимуть додому, вона деградуватиме”, - каже Олена, мама дівчинки, яка у цьому році йде у перший клас.
Проте у Міністерстві запевняють, що діти не перестануть навчатися, а знатимуть навіть більше.
“У НУШ змінюються методи навчання, проте головна мета школи залишається – навчити дитину. Можна навіть сказати, що дитина навчиться більшому, адже їй показуватимуть, як використовувати знання на практиці, й готуватимуть до справжнього життя”, - йдеться на сайті МОН.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
08:08
4 грудня
live comments feed...