10:12, 19 січня 2019 р.
Водохреща. Навіщо в цей день занурюватись в холодну воду
Водохреща - завершальне свято різдвяно-новорічних святкувань. Православні та греко-католицькі християни відзначають його 19 січня.
Цей день відзначають на честь хрещення Ісуса Христа у водах ріки Йордан. За традицією, в цей день освячують воду в церквах, також освячують річки, стави й озера. Головним святковим обрядом є купання в ополонці. Християни вірять, що опівночі на Водохреща вода має цілющі властивості, і якщо її набрати – вона збереже свої якості впродовж усього року.
Читайте: Собираются ли славянцы купаться на Крещение, - ОПРОС
Головна традиція свята – водосвяття. У день Хрещення святять воду у всіх церквах, а також освячують річки, ставки та озера – в них прорубується ополонка, в яку священнослужителі опускають хрест.
Багато людей бажають зануритися в ополонку, щоб вилікуватися від недуг. Священики та віряни йдуть до заздалегідь прорубаної ополонки як символу річки Йордан. Після того, як священик освятить воду в ополонці, триразово занурюючи хрест, запалюючи вогонь і читаючи молитву, бажаючі занурюються у воду з головою три рази, хрестяться і вимовляють молитву.
Сенс обряду в тому, що віруючі готові піти за Христом, приймаючи хрещення і християнську віру. Він виключно добровільний, оскільки немає жодного обов'язку занурюватися в крижану воду. За переказами, коли Ісус прийняв хрещення, з небес в образі голуба зійшов до нього Святий Дух. Тому свято за звичаєм закінчується випусканням голубів.
Читайте: Що не слід робити під час купання у крижаній воді
На Водохреща прийнято освячувати житло святою водою. Для цього необхідно взяти склянку зі святою хрещенською водою і пучкою правої руки зачерпувати воду. У вигляді хреста освячувати кожен кут кімнат, обходячи приміщення за годинниковою стрілкою. Даний обряд потрібно починати від вхідних дверей. Також важливо не забути відкрити кватирку або двері, через яку вийде вся нечиста сила.
Для того, щоб дівчата і жінки були красиві і молоді, їм рекомендується вийти на вулицю, зачерпнути в долоні сніг і протерти ним обличчя. Весілля на Водохреща завжди укладаються на небесах, тому вважається, що шлюб буде тривати вічно.
Що не можна робити на Водохреща. У цей день заборонено сваритися і лаятися, гніватися на рідних і близьких. Також забороняється будь-яка фізична праця, роботи по дому і ремесла (шиття, в'язання, вишивка). На свята нічого не можна виносити з дому, тому що можливі матеріальні втрати.
Починаючи зі Святвечора, не радять давати гроші в позику, адже винуватець може відчувати нестачу в грошах протягом року. Після Водохреща заборонено гадати – вважається, цього дня можна перегадати свою долю в погану сторону. Також на Водохреща не можна брехати, злословити, робити іншим людям підлості, інакше все обернеться проти вас з подвійною силою. На Водохреща не рекомендується набирати зайву воду, незважаючи на те, що вона цілюща, а також розбавляти освячену воду. Насамперед, воду потрібно сприймати як духовні ліки.
В ряді наукових статей, присвяченим Водохрещу, відмічаються обряди дохристиянського походження. Так, Антоній Мойсей відмічає серед обрядів Буковини очищення і вигнання нечистих сил, постріли з пістолів і рушниць, розпалювання вогнищ. М. Горбаль, описуючи лемківські традиції новорічних святкувань, також вказує на дохристиянські корні обрядовості, зокрема розуміння ролі води як засобу миття для обрядового очищення.
Особливий інтерес до прадавніх витоків обрядів Водохреща проявляють спільноти рідновірів, які називають це свято як «Водокрес», або «Свято богині Дани», яку величають як покровительку води.
Інформація з відкритих джерел
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
08:38
9 жовтня
20:01
7 жовтня
17:54
7 жовтня
live comments feed...